Jun
16

ලංකාවෙන් ගිහින් පිටරටවල් වල සුරසැප විදින ලංකාවේ නිලියෝ මෙන්න

 
2982 Views
   
 

කලා ලෝකයට පිවිසෙන්න හැමෝටම බෑ. මොකද එකට වාසනාව වගේම හොද දරා ගැනීමේ ශක්තියක් තියෙන්නත් ඕනේ. එහෙම ගොඩක් අමාරුවෙන් කලා ලෝකයට පැමිණිලා කෝටිපතියන් සමග විවාහ වී නැවතත් කලා ලෝකයට සමු දීලා පිටරට ගිහිල්ලා සුපොකබෝගී ජිවිත ගත කරන කලා කරුවන් පිළිබදයි.කලාවෙන්ම ගොඩ ගියා කිව්වොත් එකත් නිවැරදි මොකද කලාවට එන හැමෝම ඇත්තටම ගොඩක් ලස්සනයිනේ ලස්සන නැති කෙල්ලොන්ට කොල්ලොන්ට රගපාන්න අවස්තාව හම්බෙනවත් අඩුයිනේ ඉතින් මේ ඉන්නේ කලාවෙන් ලංකාවම දැනගෙන එහෙම දැනගත් කෙනෙක්ම විවහා වෙලා දැන් සද්ද නැතුව තමන්ගේ ජිවිතේ ගතකරන පිටරටවල් වල ජිවත් වෙන ලංකාවේ කළා කාරිනියන් ටිකක් පිලිබදවයි.

1.කාංචනා මෙන්ඩිස්. ඉතින් මැයනම් ලංකාවේ බොහෝ දෙනා අතර ජනප්‍රිය වුන රංගන ශිල්පිනියක්. කාගෙත් ආදරය දිනා ගත් මේ රංගන ශිල්පිනිය සිනමාවේ වගේම ටෙලි නට්‍ය වලත් මැය බොහෝසේ රංගනයෙන් දක්ෂතා එලි දක්වපු කෙනෙක්. නමුත් මැය විවාහයෙන් පසුවනම් කලා ලෝකයේ එතරම් මුණ ගැසෙන්නේ නෑ. ඒකට හේතුව තමයි මැයගේ විවාහයෙන් පසුව ජීවිතය ආරම්භ කිරීමට තීරණය කලේ එංගලන්තයේ. දැන් කාංචනා ආදරණිය දරුවන් තිදෙනේග්ගේ මවක්. නමුත් මැය කියන විදිහටනම් මැය දැන් ගත කරන ජිවිතයටනම් පොඩ්ඩක්වත් කැමැත්තක් දක් වන්නේ නෑ. එකට හේතුව තමයි මැය දැන් එකම ජිවිත රටාවකට කොටුවී සිටින නිසා. දරුවන් තුන්දෙනා සමග ගත කරන ජීවිතය ඉතාමත් කාර්යබහුලයි වගේම ඉතාමත් ඒකාකාරී. නමුත් සැමියාගේ ලැබෙන සහයෝගය නිසා ඇයගේ ජීවිතය ලංකාවේ සිට ගත කරන ජීවිතය හා සමානයි කියලා. ඉතින් මැයට ගොඩක් දුකයිලු කලා ලෝකයට එකතු වෙන්න බැරි එකට.කොහොම උනත් ඇයනම් කියන්නේ සැමියා හම්බුනෙත් කලාව නිසාම කියලයි කාර්ය බහුලත්වය අඩුවුනොත් ලංකාවේ නැවතත් පුංචි තිරයේ හෝ සිනමාවේ දී අපිට දැකගන්නට ලැබෙයි කියලයි කාංචනා නම් කියන්නේ.

 

#

 

#

 

2 ගයේෂා පෙරේරා. ගයේෂා නම් අපේ රටේ රංගන ලෝකයේ වගේම දේශපාලන ලෝකයේත් ප්‍රසිද්දයි. ඇය ශ්‍රී ලංකාවේ පැවැත්වුණු මිස් ශ්‍රීලංකා වැඩ සටහනෙන් ජය ගෙන කලාවට එකතු වුන කෙනෙක්. ඒ වගේම රංගනයෙන් ඉදිරියට ගිය ගයේෂා දේශපාලනයටත් එකතු වෙනවා. හසංජිත් කුරුප්පුආරච්චි සමග යුග දිවි ආරම්භ කලා ගයේෂා. හසංජිත් කියන්නේ කොළඹ ආනන්ද විද්‍යාලයේ ආදිසිසුවෙක්. ඔහු ව්‍යාපාරිකයෙක් ඉතින් මේ දෙපල ඇමරිකාවේ සුපිරිපන්නේ ජිවිතයක් ගත කරනවා.ඔබට මතක ඇතිනේ ඉගිලෙන මාළුවෝ චිත්‍රපටය එක වැඩිහිටියන්ට පමණයි උනාට ගයේෂා එකේ සුපිරිම රංගනයක් ඉදිරිපත් කරනවා ඉතින් අපි ඉදිරියේදී බලමු තවත් ඇගේ ඒ වගේම හැකියාවන් පෙන්නන්න හැකි වෙයිද කියලා.

 

#

 

#

 

3 බියංකා ෆොන්සේකා.මිට වසර ගණනාවකට කලින් බියංකා කියූ සැනින් කාගේත් හිතට මතක් වන චරිතයක්. භාතිය සන්තුෂ්ගේ උන්මාදිනි කියන ගීත රචනාවේ ආදර වන්තියගේ චරිතයටත් දායකත්වය දැක් වූ මැය ආදරියේ ටෙලිනාට්‍ය රශ්මිගේ චරිතයෙන් වගේම නිල් දිය රළ ටෙලිනාට්‍යයේ නිලුගේ චරිතයෙනුත් බියංකා ගොඩක් ජනප්‍රිය වෙනවා. බියංකා කියන්නේ ඉතාමත් දක්ෂ නිවේදිකාවක්. ස්වර්ණවාහිනියේ විකාශය වුනු ‘ගුඩ් ඇෆ්ටනුන් වැඩසටහනේ නිවේදිකාවක් වශයෙනුත් බියංකා වැඩ කරලා තියනවා. දැන් බියංකා ඉන්නේ ලංකාවේ නෙමෙයි. පිටරට ඒ ඇයගේ ආදරණිය සැමියත් සමග ඇයනම් කියන්නේ ලගදීම ලංකාවට එනවා ඇවිත් නැවතත් කලාවට එනවා කියලයි හැබැයි දැන් පිටරට ජිවිතයට හුරු වෙලා හින්දා එන්න අමාරුයි කියලයි කියන්නේ.

 

#

 

#

4 අනර්කලි ආකර්ෂා.ඉතින් මේ රංගන ශිල්පිනිය කාලයක් ලංකාවේ සිනමාවේ වගේම ටෙලි නාට්‍ය වලත් දක්ෂ ලෙස රංගනයේ නියෙලුනු කෙනෙක්. නමුත් දැන් මැය ඇමරිකාවේ ඉතාමත් සැපවත් ජිවිතයක් ගත කරනවා ඇයගේ සැමියත් සමග. ඇයගේ සැමියා දිල්ෂාන් ජයසිංහ. ඔහු වෛද්‍යවරයෙකු වගේම දක්ෂ ව්‍යාපාරිකයෙක්. ඒ වගේම දිල්ෂාන්නම් කුඩා කාලයේ සිටම ඇමරිකාවේ තමයි ඔහුගේ සොදුරු ජීවිතය ආරම්භ කරලා තියෙන්නේ. අනර්කලී කියන්නේ පිට රට සම්භවයට හැඩ ගැසුණු යුවතියක්. ඇය යුරෝපයට ගිය අවස්ථාවක තමයි මැයට ඩිල්ෂාන්ව මුණ ගැසී තිබෙන්නේ. ඉතින් මේ හමුවීම ප්‍රේමයක් දක්වා දුරදිග ගොස් හෙලකුල සිරිතට මොවුන් දෙපළ විවාහ දිවිය ආරම්භ කරනවා. ඉතින් දැන් මේ දේපළ ඉදහිට ලංකාවට පැමිණියත් මොවුන් දේපළ ඇමරිකානු පුරවැසියන්. ඉතින් මේ දේපළ නිදහස් සැපවත් ජිවිතයක් ගත කරනවා ඇමරිකාවේ සිට.අනර්කලී නම් හොදටම දන්නවනේ නේද තාමත් ලංකාවේ ඉන්නවා වගේ දැනෙන්නේ ඒ තරම් ජනතාව අතරට ගියපු චරිතයක් තමයි අනර්කලී කියන්නේ පුජා උමාශංකර් එන්න කලින් ලංකාවේ ආදරණිය පෙම්වතිය උනේ අනර්කලී තමයි පුජා අවට පස්සේ තමයි ටිකක් පෙන්න නැතිවුනේ දැන් ඉතින් ඇමරිකාවට වෙලා ඉන්නවා කාටත් දකින්නම නැතුව.

 

#

 

#

 

#

5 සසන්ති ජයසේකර කියන්නෙත් හැමෝම දන්නා කෙනෙක් දැන් ඇය ජිවත් වෙන්නේ එංගලන්තේ ඇයනම් විවහා වෙලා ඉන්නේ සුදු ජාතිකයෙක් ඉතින් ජුලියා කිව්වාමත් හැමෝම දන්නා චරිතයක් ඔබට මතක ඇතිනේ ඇයනම් නිතරම වගේ ලංකාවට එනවලු ඇවිල්ල සහෝදර නළු නිලියන් හම්බෙලා යනවලු හැබැයි සිනමාවේ වත් පුංචි තිරයෙවත් දකින්න නම් ලැබෙන්නේ නැති වෙයි කියලයි ඇයනම් කියන්නේ එයත් දැන් පිටරට ජිවිතයට හුරුවෙලාලු ඉන්නේ ඒ උනාට ජිවිතේට අමතක කරන්න බැරිලු ලංකාවේ සිනමාව පුතයි සැමියයි එක්ක ඇයත් ලස්සනට ජිවිතේ ගතකරනවා කියල තමා ඇය නම් කියන්නේ.

 

#

 

#

 

#

 

#

 

6 ඩිලානි අබේවික්‍රම කියන්නෙත් 90 දශකයේ ලංකාවේ හිටපු දක්ෂ නිලියක් ඇයත් දැන් ජිවත් වෙන්නේ සැමියා එක්ක විදෙස් රටක අගේ දියණියගේ විවහා සන්වත්සරෙත් මේ ලදී ඔව්න් සැමරුවා දියණිය විවහා වෙලා ඉන්නෙත් ඔබ අපි කවුරුත් දන්නා ක්‍රිකට් ක්‍රීඩක ෂෙහාන් ජයසුරිය සමගයි ඉතින් දැන් ඩිලානිත් ලංකාවේ සිනමාවට සමු දීලා ලංකාවෙන් යන්නම ගිහින් සුපිරි ජිවිතයක් ගත කරනවා එකනම් හොදටම බලාගන්නත් පුළුවන් නිතරම ඩිලානිව සමාජ ජාල ගිණුමේ පෙනෙන්නට සිටින නිසා.

 

#

 

#

 

#

erertreterterter
මෙන්න බලන්න තවත් ගොසිප්