Oct
6

ආර්ථිකයේ සියළුම අහුමුළු ගවේෂණය කිරීම හේතුවෙන් නිසි සැලැස්මක් ඉදිරිපත් කිරීම අගනේය

 
340 Views
   
 

නව මහබැංකු අධිපතිවරයා පත්වීමත් සමග කො විඩ් සහ වසර ගනනාවක සිදුවූ දුර්වල ආර්ථික කළමනාකාරීත්වයට නිසි ප්‍රතිකර්මයක් ලබාදීම ඇරඹුනා. ඉතාමත් පලපුරුදු මහබැංකු පරිපාලකයකු මෙන්ම සැලසුම් කටයුතු ලේකම්වරයා මෙන්ම හිටපු මුදල් රාජ්‍ය ඇමතිවරයෙකු වශයෙන්ද සිටි කබිරාල් මහතා ස්වකීය සය මසක ආර්ථිකය ගොඩ දැමීමේ සයමස් මාර්ග සිතියම සකස් කළේ සති දෙකක කාලයක් තුළය. ආර්ථිකයේ සියළුම අහුමුළු ගවේෂණය කිරීම හේතුවෙන් නිසි සැලැස්මක් ඉදිරිපත් කිරීම අගනේය. මතුවුන ගැටළු.

1) මන්දගාමී ආර්ථික වර්ධනය / 2) පීඩාවට පත්ව ඇති ව්‍යාපාර / 3) අනපේක්ෂිතව ඇතිවූ දරැණු වසංගතය ආර්ථිකයට කල අහිතකර බලපෑම / 4) විදෙස් විනිමය සංචිත හිඟවීම.
5) රැපියල අවප්‍රමානය පිළිබඳව ඇතිවූ හදිසි බිය / 6) අවප්‍රමානවීම විදෙස්ණය ගෙවීමට විශාල බලපෑමක් වීම / 7) භාණ්ඩාගාර බිල්පත් තොගය ඉහලයාම

තවදුරටත්…
A) ආනයනකරැවන් භාණ්ඩ තොග රැස්කිරීම / B) ආනයනකරැවන් විදේශ විනිමය රඳවා ගැනීම / C) දේශීය හා විදේශීය මාධ්‍යයන් එදිරිවාදීව පලකරන වාර්තා නිසා විශ්වනීයත්වය බිඳවැටීම / D) සුළු හා මධ්‍ය පරිමාන ව්‍යවසායකයන් අභියෝගයකට ලක්වීම / E) නොපියවූ ස්වෛරී බැදුමිකර නිසා රාජ්‍ය ණය පත්වූ අවදානම” මෙවන් බරපතල ආර්ථික කඩාවැටීමක් යුද්ධ කාලයේත් ඇතිවූබවත් එම අවස්ථාවෙිදීත් රට ජවයකින් යුතුව හිස එසවූ වග යලිත් සිහිකර ගනිමු. මහබැංකු අධිපතිවරයා කාල රාමූ ත්‍රිත්වයක් යටතේ රට ගොඩ දමන අයුරැ මෙසේ සටහන් කළේය. 1) 2021 oct 01 සිට 2022 මාර්තු 31 දක්වා සයමස් / 2) 2022 ජනවාරි 01 සිට 2022 දෙසැ.31 දක්වා වන වාර්ෂික සැලසුම. මෙය ජනවාරි 4 ඉදිරිපත් කෙරේ / 3) ඉන් ඹබිබට දීර්ඝකාලීන වශයෙන් වන වැඩ පිලිවෙල.

1) ණය නොවන මුදල් ප්‍රවාහයන්ට ප්‍රමුඛත්වය දීම හරහා විදෙස් ණය ව්‍යූහය පාලනය / 2) රාජ්‍ය මූල හා විදෙස් අංශයේ නියමිත ඉලක්ක ලගා කරගැනීම / 3)මධ්‍ය කාලීන හා දිගුකාලීන කමිපනවලට ඔරොත්තුදෙන සාර්ව මූලිකාංගවලට අදාල ස්ථාවරත්වයක් ඇතිකිරීම / 4) දේශීය නිෂ්පාදන ආර්ථිකය ශක්තිමත් කිරීම / 5) අඩු උද්ධමන පරිසරයක් ඇතිකිරීම තුල නිසි ආර්ථික වර්ධනයක් සථල කර ගැනීම / 6) විදේහ විනිමය අභියෝගය හා ණය සේවා නිසි ලෙස කළමණාකරනය කිරීම තුලින් ආර්ථිකය නංවාලීම
බලාපොරොත්තු a) මාස හය තුලදී භාණ්ඩ හා සේවා අපනයනය ඉහල නැංවීම / b) සංචාරක ආදායමි ලැබීම / c) වරාය නගරය හා කාර්මික කලාප ආරමිබයත් සමග සිදුවන ඍජු විදෙස් ආයෝජන. නොහැක්කක් නො මැත.(පරාක්‍රම බස්නායක)

erertreterterter
මෙන්න බලන්න තවත් ගොසිප්