Aug
12

පැයකට කොරෝනා ම ර ණ 5ක්.. ඇඳිරි නීතිය ඉක්මනින්ම දැමිය යුතුයි තීරණ ගන්න පරක්කු වුනොත් ම ර ණ 700 ක් දක්වා වර්ධනය වෙන්න පුළුවන්

 
1197 Views
   
 

පැයකදී මෙරට සිදුවන කො වි ඩ් ම ර ණ සංඛ්‍යාව 5 ක් දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති බව ශ්‍රී ලංකා වෛද්‍ය සංගමය අනාවරණ කළා. මේ අතර කඩිනමින් රට තුළ ඇ ඳි රි නී ති ය ක්‍රියාත්මක කළහොත් ඉදිරි දින 20 තුළ අමතර කො වි ඩ් ම ර ණ 1200ක් වළක්වා ගත හැකි බව රජරට විශ්වවිද්‍යාලයේ ප්‍රජා වෛද්‍ය විද්‍යා අංශයේ මහාචාර්ය සුනෙත් අගම්පොඩි මහතා ට්විටර් පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් පවසනවා.

එමගින් ඔහු පෙන්වා දෙන්නේ තීරණ ගැනීම දින 05කින් හෝ ප්‍රමාද වීම අවම වශයෙන් ම ර ණ 700කට හේතුවනු ඇති බවයි.

මේ අතර ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කයේ කොවිඩ් මෘ ත දේ හ අ දා හ නය සඳහා පොලිසියට බලය ලබාදීමේ තීරණයක් ගෙන තිබෙනවා. එම දිස්ත්‍රික්කයේ ආ සා දි ත යින් පිළිබඳ සංඛ්‍යාලේඛනවල පරස්පරතාවක් පවතින බව ගම්පහ දිස්ත්‍රික් කො වි ඩ් ම ර් ද න කමිටුවේදී අනාවරණ වුණා.

මෙරට සමස්ත ආ සා දි ත යන් අතරින් දෙවැනියට වැඩිම ආ සා දි තයන් පිරිස වාර්තා වන්නේ ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කයෙන් වන අතර, එම ගණන 58,943ක්. එම පසුබිම තුළ ගම්පහ දිස්ත්‍රික් කො වි ඩ් ම ර් දන කමිටුව ගම්පහ දිස්ත්‍රික් ලේකම් කාර්යාලයේදී ඊයේ රැස්වුණේ එම දිස්ත්‍රික්කය තුළ ඉහළ යන කො වි ඩ් අ ව දා න මට පිළියම් සෙවීමටයි.

එහිදී ගම්පහ දිස්ත්‍රික් සෞඛ්‍ය අධ්‍යක්ෂ කාර්යාලය ඉදිරිපත් කළ දත්ත නිරීක්ෂණයේදී එම දිස්ත්‍රික්කයේ ආ සා දි ත යි න් හඳුනාගැනීම සහ ඒවා වාර්තා කිරීම අතර පරස්පරයක් ඇති බව අපට නිරීක්ෂණය වුණා.

අගෝස්තු මාසයේ පළමු දින 8 තුළ ආ සා දි ත යි න් 12,555 දෙනෙක් හඳුනාගත් බව එහි දැක්වුණත් කො වි ඩ් ම ර් ද න කාර්ය සාධක බලකාය දිනපතා මාධ්‍යයට නිකුත් කළ දත්ත වාර්තා අනුව පෙනී යන්නේ එම දින 8දී වාර්තා වී ඇත්තේ ආ සා දි ත යි න් 3729 දෙනෙකු පමණක් බවයි.

ඒ අනුව ව සං ග ත රෝ ග විද්‍යා අංශයට වාර්තා නො වූ ආ සා දි ත යි න් ගණන 8826ක්. එම සාකච්ඡවේදී කො වි ඩ් මෘ ත දේ හ ආ දා හ න ය ට ගත් නව තීරණයක් පිළිබඳ ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ ගම්පහ දිස්ත්‍රික් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී සහන් ප්‍රදීප් මහතා කරුණු අනාවරණ කළා.

මේ අතර කො වි ඩ් මෘ ත දේ හ භූ ම දානය කිරීම සඳහා අම්පාර දිස්ත්‍රික්කයේ ඉරක්කාමම් ප්‍රදේශයේ නව භූමියක් යොදා ගැනීම සම්බන්ධයෙන් අවධානය යොමුවී තිබෙනවා. සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශය සඳහන් කළේ අක්කර 3 ක වපසරියකින් යුතු එම භූමියේ මෘ ත දේ හ 2000කට වැඩි සංඛ්‍යාවක් භූ ම දානය කිරීමේ හැකියාව පවතින බවයි.

අම්පාර දිස්ත්‍රික් ලේකම්වරයා විසින් එම භූමිය මෘ ත දේ හ භූ ම දාන කිරීමට සුදුසු ස්ථානයක් බවට දන්වා ඇති අතර ඒ සඳහා තාක්ෂණික කමිටුවේ නිර්දේශ ලබා ගැනීමේ කටයුතු සිදුකෙරෙමින් පවතිනවා.

මේ වනවිට කො වි ඩ් මෘ ත දේ හ භූ ම දාන කෙරෙන මඩකලපුව දිස්ත්‍රික්කයේ ඕට්ටමාවඩි ප්‍රදේශයේ තවදුරටත් ඉඩකඩ ඇත්තේ තවත් මෘ ත දේ හ 500 කට ආසන්න ප්‍රමාණයක් මි හිද න් කිරීම සඳහා පමණක් බවයි වාර්තා වන්නේ.

මේ අතර වැල්වැටිතුරෙයි නගර සභාවේ සභාපති කේ.කරුණානන්දරාසා මහතා කො වි ඩ් ආ සා දි ත ව ජී වි ත ක් ෂ යට පත්ව තිබෙනවා. මේ අතර පසුගිය සතිය තුල ප්‍ර මා ද වී වාර්තා වූ ආ සා දි ත ය න් බවට සඳහන් කරමින් ආ සා දි ත යි න් 3,223ක්. සමස්ත ආ සා දි ත යි න් සංඛ්‍යාවට එකතු කිරීමට ව සං ග ත රෝග විද්‍යා අංශය ඊයේ රාත්‍රියේ කටයුතු කර තිබුණා.

erertreterterter
මෙන්න බලන්න තවත් ගොසිප්