Feb
23

එළියට දැමූ නීතියේ ගොළු හදවත…!

 
546 Views
   
 

නීතිය හා නීතිය ක්රියාත්මක කරන පුද්ගලයන් යල් පැන ගොස් ඇති රෝම ලන්දේසී නීතිය ප්රකාරව යමි ආකාරයකට හදවත් ලෙස සැලකන්නේ පැහැදිලි සාක්ෂි සහ සටහන්ය, නඩු ගොනුකිරීමෙිදී සහ නඩුව පවත්වාගෙන යාමෙිදී මෙම සංවෙිදී සාක්ෂි සටහන් සහ සාක්ෂිකරැවන්ගේ රහස්යභාවය රැකගැනීම ඉතාමත්ම වැදගත් වෙි.

නීතිපති උපදෙස් පරිදි වෙළුමි කිහිපයක් සහ සංවෙිදී සාක්ෂි සටහන් හෙලි නොකලේ නීති ප්රකාරව වැරදිකරැවන් ⁣අධිකරනයට ගෙනයාමෙි පරම පිරිසිදු චෙිතනාවෙනි.. එහෙත් කඩි කුලප්පු කරැවන් සහ දේශපාලන විරැද්ධවාදීන් මෙම ප්රහාරයට කිසිදු සබදකමක් නැති ජනපති ගෝඨාභය මෙම මෙලේචිඦ ප්රහාරයට බලෙන්ම සමිබන්ධ කිරීමට බොළද උත්සාහයක් ගන්නා බැවින් මෙම හෙලිදරවිව අකමැත්තෙන් හෝ කිරීමට ජනපතිට සිදුවිය..එලෙස නිකරැනේ කරන චෝදනා නිසා ජනතාවත් නොමග යා හැකි බැවිනි.

පාස්කු ප්රහාරය සිදුවීමට පෙර පැවැත්වූ ප්රාදේශීය සබා මැතිවරනය පවා අති විශිෂ්ඨ ලෙස ජයගෙන පොහොටිටුව ජයග්රාහී මාවතක සිටි බැවින් ඔවුනට වෙනත් උපක්රම කිසිසේත්ම අවශ්ය නොවූ බව ජනතාවනමි වටහාගෙන තිබිනි.. මෙම වෙළුමි. 88 සහ සාක්ෂී සටහන් හොදින් පරිශීලනය කරන්නන්ට මෙයට වගකිව යුත්තන් කවුදැයි හොදින් වැටහෙනු ඇත. ඒත් ඔප්පුකිරීම ඉතා බුද්ධිමත්ව ප්රතික්ශේප නොවන අයුරින් කල යුතුය. ⁣හැලිය නටන තෙක් පමිපෝරි ගහන සමහර නිවට කකුළුවන් අධිකරනය ඉදිරියට ගෙන ඒමට විශේෂ පාර්ලිමේන්තු පනතකින්. අධිකරනමය බලතල සහිත කොමිෂමක් හෝ පිහිටුවා තල යුතුය ඒ හරහා මෙම චූදිතයන්ට නිසි දඬුවමි දිය හැක.. එහෙත් ඒ සදහා අවශ්ය 2/3 ලැබෙිදැයි සැක සහිතය.

කොමිෂන් වාර්තාවෙි සදහන් රවුෆ් හකීමි, බදුර්දීන් සහ ජවිපේ ජාතික ලැයිස්තුවෙි ඉබ්රාහීමි බෙිරා ගැනීමට මෙම එලිකිරීම පහසු වනු ඇත. ජවිපේ ඉබ්රාහීමිගේ මරාගෙන මැරැන දරැවන් මෙහි ප්රබලතම චූදිතයන්ය.. 30 වසරක යුද්ධය පවතිත්දීත් පියතුමන්ලා ප්රභාකරන් සහ තමිල් සෙල්වමි සමග රාජ්ය විරෝධී කටයුතු කල බව අපට මතකය. එසේවුවත් මෙම ප්රහාරයෙන් පසුව දළදා පෙරහැරට ප්රහාර එල්ල කර තවත් මහා මිනිස් ඝාතනයක් කිරීමටද සැලසුමක් තිබූ බවද වාර්තාවිය. ආගමික අන්තවාදය එතරමිම දරැණුය.මෙලේචිඦය.

දැනටමත් සැකකරැවන් 293 ක් සහ ඉන් 32 කට නඩුත් පවරා ඇත. ඉදිරියේදී තවත් ගනනාවකට නඩු පැවරෙනු ඇත..මෙවැනි සංකීර්ණ නඩු ඉක්මනින් අවසන් කල නොහැක. ඇමෙරිකාවෙි 9/11 ත්රස්ත ප්රහාරයටද වසර 13 ගතවිය. ප්රංශයේද එසේමය. කඩි කුලප්පුවට මෙිවා කලහොත් සියල්ලොම නිදහස් වනු ඇත.. මෙයින් පසුව ගෝඨාභයට එල්ල කල අභූත චෝදනාව සහමුලින්ම පුස්සක් වනු ඇති අතර ජාතික ආරක්ෂාව බල්ලට දමා රට පාලනය කල, 97 වතාවක් තොරතුරැ ලැබීත් ජීවිත 300 පමන රැක නොගත්,පාස්කු ප්රහාරයට පෙරත් රාජ්ය බුද්ධි අංශ සිදුවීමි 350 ක්, අන්තවාදී සිදුවීමි වාර්තාවුවත් ඒවාත් සුළු ජාතික චන්ද වෙනුවෙන් මුළුමන්න්ම නොසලකා හැරි යහපාලන මුළු රජයම මෙයට වගකිව යුතුය….

erertreterterter
මෙන්න බලන්න තවත් ගොසිප්