May
22

අතීතය අමතක කළ ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ

 
871 Views
   
 

සජිත් මහතාගේ පියානන් රාජ්‍ය කල සමය මතකද…?

බොහෝ අයට බොහොමයක් තමාගේ වාසියට හෝ අවාසියට අමතක කර ඇත.

එදා ප්‍රේ ම දා ස මහතාගේ ආණ්ඩු සමයේ මේ රටේ JVP හෝ JVP නමක් හෝ ගම් පෙරළිය වැනි පොතක් හෝ ගෑවුන තරුණයෙක් තරුණියක් ඇත්නම් අල්ලාගෙන ගොස් දෙතිස් වද බන්දනයට යටත් කර ගිණි තබා මරා දමනවා , එසේ නොමැති නම් මරා ගිණි තැබූ අඳුරු යුගයක් තිබිණ.

නමුත් මෙය ඉතා බිහිසුණුය. පක්ෂ බේදයෙන් තොරව මේ රටට ආදර කල මිනිසුන්ට දරා ගත හැකි වූ දෙයක් නොවේ. මේ ඛේදවාචකය දරා ගත නොහැකි තැන මහින්ද රාජපක්ෂ නම් වූ ඒ මානව හිතවාදී දේශපාලකයා එදා හැකි තාක් JVP සාමාජිකයන් තම නිවෙසේ සඟවාගෙන ජීවිත බේරා ගැනීමට උත්සහ දැරූ බව එකළ මරබයේ වෙව්ලූ අය සාක්ෂි සපයාවි..

තව දුරටත් එම මිනී මැරීම් පාලනය නොවෙන කල එතුමා ,තරුණ ජීවිත බේරා ගැනීම සදහා , ඒ සම්බන්ධ සාධක එකතු කරමින් ජිනීවා මානව හිමිකම් කාර්යාලයට පැමිණිලි කිරීමට පිටත්ව යාමට සූදානම් වූ නමුත් අවසානාවකට කටුනායක ගුවන් තොටුපලේදී එතුමාට පහර දී එම ලිපි ලේඛන උදුරා විනාශ කරනු ලැබුවේ සියල්ලම අවසන් කරන්නට සිතාගෙනය.

එදා JVP සාමාජිකයන් වෙනුවෙන් දිවි දෙවෙනි කර පෙනී සිටි මිනිසාගේ නිවාස JVP සාමාජිකයන් “විය හැකි කණ්ඩායම් ” මෙදා ගිණි බත් කරනවා . එදා නීති වේදීන් ව මුලින්ම මරා දැමූ නිසා උසාවි ළඟ , පොලිසි ළඟ අත්පොලසන් දෙමින් කැරලි කරුවන් බේරා ගැනීමට ද කිසිවෙක් නොසිටිය බවද කිවයුතුයි. ඉතාමත් කණගාටුයි.

මේ අතීත කතා New generations යැයි කියා ගන්නා JVP වර්තමාන තරුණ කණ්ඩායම් දැනගත යුතුම කතාවකි . විශේෂයෙන්ම මහින්ද මහතාගේ නිවෙස් ගිණි බත් කල අය දැන ගත යුතුම කතාවකි

එදා ජිනිවා යෑම වාසු සහ මහින්ද ජේවිපි තරැණයන් ගේ අයිතිවාසිකම් වෙනුවෙන් ජිනිවා ගියා. අද ජේවීපී සහෝදරවරුන් ඉතාමත් මැනවින් කළගුණ සලකන ආකායයි මේ.

තමන්ගේ නායකයා බාගෙට මරා බොරැල්ල කනත්තේ චිමිනියට පන පිටින් පුච්චපූ නායකයාට හිතැතිව කටයුතු කළ ජේවීපී සාමාජිකයන් තංගල්ලේ ගෙයක් කුලීයට අරන් ජේවීපී කොල්ලෝ මරනවාට හංගලා කන්න බොන්න දීපූ මහින්ද අද ඔවුන්ට හොරෙක්, තක්කඩියෙක්, මි නී මරුවෙක්, උසිගන්වන්නෙක් ලෙස ඔවුන් විසින්ම හංවඩු ගසා ඇත.

ඒ තමුන්ගේ සාමාජිකයන් බේරා ගත් නිවසම , ගුණමකු ජේවීපී සාමාජිකයන් විසින් අද ගිණි තබා වෛරය වපුරමින් සිටී. ජේවීපී නම් පිළිකාව එදාම අවසන් වූවානම්, 88/89 කාලෙම නියපොත්තෙන් කඩා විසිකර නොදැමූ පාපය අදටත් මුලු සමාජයම විදවමින් සිටී.

වලට වැටුණු කළ කොටියා ගොඩට එනතුරු සුවච කීකරු සාවකු ලෙසද ගොඩට පැමිණි පසු සුපුරුදු කොටි පුරුදුම අනුගමණය කරමින් තමා ගොඩගත් පුද්ගලයා මරා අනුබව කරන්නේ යම් සේද, ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ ප්‍රතිපත්ති සියල්ලද ඒ හා බොහෝ සමානය.

erertreterterter
මෙන්න බලන්න තවත් ගොසිප්