Oct
22

ඔබට දෙවියකු වීමට නොහැකිනමි ගුරුවරයෙකු වන්න

 
507 Views
   
 

ඊයේ දිනය අහිංසක පාසල් දරැ දැරියන්ට ජයග්‍රාහී දිනයක් වූවා. දරැවන් කැටිව පාසල් වෙත පැමිණි දෙමවිපියන්ගේත් නෙත් කෙවෙනි අග දිලිසෙන කඳුලක් සටහන් වුනා. වසංගතය නිසා තම දරැවන් වසර දෙකක් පමන නිවසේ රැදී සිටීම නිසාම වැඩියෙන්ම වෙිදනාව දැනුනේ ඔවුන්ට. එදාවෙිල හොයා ගැනීමට බැරිවුනත් ලමයා පාසල් යනවා දකින්න ඔවුන් පෙරැමිපිරැවා. වසංගතය නිසා ඒ දවස උදාවුනේ ඊයේ (21).

ගෙදරට වී මුරණ්ඩුවී සිටි තම දරැවා පාසල පුරා දිවයමින් හඩ නගන හැටිත් ගුරැවරැන්ගේ ආදරබර වදන්වලින් ඔවුන් සැනහෙන හැටිත් අපූර්ව දසුනක් වූවා.. දරු සෙනෙහස දෝරේ ගලන ගුරු මවිවරැන් පියවරුන් තර්ජන ගර්ජන අළුයම ලූ කෙල පිඩක් සේ ඉවත දමා පාසලට පැමින සිටියා. එදින දරැවන් වෙනුවෙන් ලමාගීතයක් සහ ගුරුවරුන් වෙනුවෙත් ගුරු ගීතයක්ද සකසා තිබුන බව වාර්තාවිය. සමහර පාසල්වල දෛනික වැඩ කටයුතු නිසි පරිදි සිදුවුනා. ගුරු විදුහල්පතිවරු නොපැමිනි අතලොස්සක් පාසල්වලත් අභ්‍යාසලාභීන් අවශ්‍ය ක්‍රියාකාරකමි තම නැන පමනින් සිදුකලා.

පවිත්‍රතා කටයුතු සදහා කලාප අධ්‍යාපන කාර්යාලයෙන් බහුකාර්යය සේවකයන් හතර දෙනෙකු බැගින් පාසල් වලට වෙන්කර තිබුනා. මෙම ව්‍යායාමයෙන් ජයගත්තේ සුවහසක්වූ සිසු දරු දැරියන් පමනී රජයවත් අන් කවරෙක්වත් ජයගත්තේ නැහැ..සත්‍ය එයයි. රටපුරා පාසල් 5131 ක් දැන් විවෘතයි. අද දිනයේදී වැඩි පාසල් සිසුන්
සංඛ්‍යාවක් වාර්තා කරනු ඇති.ගුරුවරුන්ගේ පැමිනීමත් වර්ධනය වනු ඇති.

ලැබුන තොරතුරුවලට අනුව වැඩිම විදුහල්පතිවරැන් සංඛ්‍යාවක් සේවයට වාර්තාකර ඇත්තේ උතුරු නැගෙනහිර පලාත්වලිනි එය 70% ක් පමන වෙි. මෙය ඉතාම ඉහල අගයකි. හුදෙක්ම දරුවන් වෙනුවෙන් ඔවුන් ස්වකීය ඇල්ම හා බැල්ම දක්වා ඇත. එනයින් සිංහල දරැවන්ට වඩා දමිල හා මුස්ලිමි දරුවන් බෙහෙවින්ම වාසනාවන්තය. සිංහල පෙදෙස්වල මෙම වර්ජනය මෙහෙයවන්නේ සිංහල බෞද්ධයන් පමනක්ම මරාදැමූ සංවිධානයක් වීම නිසා මෙම තත්වය ඇතිවීමට හේතුවයි. එකද ගුරැවරයෙක් හෝ නාවත් පාසල් ගෙනයාමට දැවැන්ත ක්‍රියාකාරී ජාලයක් රජය අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශය, මහජන ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය,පලාත් අධ්‍යාපන කාර්යාල, ආණ්ඩුකාර කාර්යාලය, හරහා සංවිධානය කර සූදානමි කර තිබුනත් එම ක්‍රියාදාමය ගුරුවරුන් සාධනීය මටිටමකින් පැමිනීම නිසා අවසානයේදී ඉවත් කරගැනීමට සිදුවිය.

ආණ්ඩුකාර වරැන්ගේ සහ අධ්‍යාපන බලධාරීන්ගේ ඍජු අධීක්ෂණයෙන්. අභ්‍යාසලාභී උපාධිධාරී ගුරුවරුන් පස්දෙනා බැගින් සෑම පාසලකටම යෙදවීමෙන්ද, ශිෂ්‍ය භට පුහුණුව ලැබූ ගුරුවරුන් 3000 ක්ද හමුදාවට අනුයුක්තව සිටින තවත් 200 ක පමන ගුරු පුහුනුව ලැබූවන්ද සූදානමි කර තිබුන බවක්ද දැනගන්නට ලැබුනා. රාජ්‍ය පරිපාලන අමාත්‍යාංශය කල්යල් බලා තවත් 53000 ක් පමන උපාධිධාරීන්ද නිදහස් කර අනුයුක්ත කිරීමට අවශ්‍ය දෑ සූදානමි කර තිබුනු බවද වාර්තාවුනා….මනා කළමනාකාරීත්වයක් යටතේ එකිනෙකට සමිබන්ධිකරනය වන අයුරින් මෙම ජාලය පසුපස ග්‍රාම නිළධාරීන්,සංවර්ධන නිළධාරීන්,සමූර්ධි සංවර්ධන නිලධාරීන්,කෘෂිකර්ම පර්යේෂණ නිලධාරීන් පවා පෙල ගස්වා තිබුනු අයරැ දැකගන්නට ලැබුනා.

එහෙත් යමි සාධනීය මටිටමකට ගුරුවරුන්ගේ පැමිනීම වාර්තාවීමත් සමගම රජය අඩියක් පසුපසට ගත් අතර එහෙත් එම සැලසුමි පිලිබදව සිසු දරු දැරියන්ගේ සහ දෙමවිපියන්ගේ ඉමහත් සතුට පල වී තිබුනා. රජය ගුරුවරුන්ගේ වැටුප් විෂමතාවයට විසදුමි ලබාදෙන බවත්, ඒ කෙසේද යන්නත් අගමැති තුමන් නිල වශයෙන් ප්‍රකාශ කර ඇත. වසර 24 ක් පිළුණුවූ ගැටළුවකට නොමනා කාලයක දේශපාලන පක්ෂයක උවමනාවට මෙම අරගලය කිරීම නිසා මුළු මහත් ජන ප්‍රජාවගේ දැඩි පිලිකුලට හේතුවිය. ගුරු මහත්ම මහත්මීන්ගේ බෙලි කපා පාසල් වැටේත් ස්වකීය දරුමල්ලන්ට කවන්ධය පෙනෙන සේ තම නිවස ඉදිරියේත් ප්‍රදර්ශනය කල තිරිසනුන් NGO අධාරවලට මෙම වර්ජනය මෙහෙයවීමත්, පසුගිය රජයේ කොටස්කරැවන්ව සිටි එම මෙහෙයවන්නන් එම රජයෙන් කිසිම ඉල්ලීමක් නොකිරීමත් නිසා මෙලෙස ජනතා අප්‍රසාදයටත් දැඬි පිලිකුලටත් හේතුවී තිබිනි.

දැන් සියල්ල සිදුවී හමාරය. පාසල් ආරමිබ කර ඇත. වැටුප් විෂමතාවයට රජය, ජනපති අගමැති, මුදල් ඇමති එකතුවී ඉතා විශ්වාසවන්ත විසදුමක් දී ඇත.එනමි මෙවර අයවැයෙන් පලමු අදියරේ වැටුප් වැඩිවීමත්, ඉතිරිය ලබන අයවැයෙන් අදියර දෙකක් වශයෙන් ලබාදීමත්ය. එසේම ගුරැසේවාව සංවෘත සේවාවක්ද වනු ඇත.දැන් දරුවන් ගැන පමනක්ම සිතා අධ්‍යයන කටයුතු කිරීම ගුරුවරුන්ගේ වගකීමයි.. යලිත් වසංගතය පතුරවා හැරීම දරුවන්ගේ නාමයෙන් මෙම ගුරුබවතුන් විසින් නොකටයුතුය. අනෙකුත් පන්ති අදියර හතරකින් විවෘතවන හැටි.
1) 200 ට අඩු පාසල් / 1 සිට 5 ශ්‍රේණි..(දැනට විවෘතකර ඇත) 2)සමස්ථ සිසුන් 200ට වැඩි 1000 කට අඩු 1 සිට 5 ශ්‍රේණි සහ සියළුම ශ්‍රේණි.. 3)10,11,12,13, ශ්‍රේණි.. 4)සියළුම පාසල්වල සියළුම ශ්‍රේණි.
වශයෙනි.. ‘ඔබට දෙවියකු වීමට නොහැකිනමි ගුරැවරයෙකු වන්න’…. පරාක්‍රම බස්නායක..

erertreterterter
මෙන්න බලන්න තවත් ගොසිප්