Aug
13

ඇවන් ගා ඩ් සමුද්‍ර ආ රක්ෂණ සමාගමට යළි අ ව සර ලබාදීමට කැබිනට් මණ්ඩලයේ ඒකමතික අනුමැතිය

 
813 Views
   
 

සමුද්‍රාරක්ෂණ සේවා සැපයීමේ ව්‍යාපෘතිය පෙර තිබුණු පරිදිම රක්නා ආ ර ක් ෂ ක ලංකා සමාගමට සහ ඇවන් ගා ඩ් සමාගමට යළි ලබාදීමේ කැබිනට් පත්‍රිකාවට කැබිනට් මණ්ඩලයේ ඒකමතික අනුමැතිය හිමිව ඇති බව වාර්තා වේ.

පසුගිය 09 දා පැවති කැබිනට් මණ්ඩල රැස්වීමට මෙම යෝජනාව ඉදිරිපත් කර ඇත්තේ නී ති පතිවරයාගේ නිර්දේශ ද සමඟිනි. එහිදී නී ති පතිවරයා කැබිනට් මණ්ඩලය වෙත දැනුම් දී ඇත්තේ වාණිජ නෞකා සඳහා ආ ර ක් ෂක සේවා සැපයීමට පාවෙන අ වි ග බඩාවක් පවත්වාගෙන යෑම සඳහා රක්නා ලංකා සමාගම සහ ඇවන් ගා ඩ් සමාගම අතර ඇතිකරගත් ගිවිසුම ක්‍රියාත්මක කිරීමේ ව්‍යාපෘතිය නීතියට පටහැණි නො ව න බවය.

1950 අංක 34 දරණ ( සංශෝධිත) ශ්‍රී ලංකා නාවික හමුදා පනතේ ප්‍රතිපාදන අනුව නාවික හමුදාවට වාණිජමය කටයුතුවල නිරත වීමට අ ව ස ර ලබාදී නො මැ ති බවත් නී ති පතිවරයා පෙන්වා දී ඇති බව සඳහන්.

එසේ තිබියදී මෙම සමුද්‍ර ආ ර ක් ෂ ණ සේවා සැපයීමේ වාණිජ ව්‍යාපෘතිය සහ පාවෙන අවි ගබඩාව 2015 වසරේදී රජයට අයත් නාවික හමුදාව යටතට පවරා ගැනීම කිසිදු නී ති ය කට අනුකූල නො ව න අතර කිසිදු නී ති ය කට අනුව සාධාරණීකරණය කළ නො හැ කි බවත් පෙන්වා දී ඇත.

ඒ අනුව රජයට සහ රජයට අයත් සමාගමක් වන රක්නා ලංකා සමාගමට ගිවිසුම් කඩකිරීම මත නඩු කටයුතුවලට මුහුණ දීමට සිදුවනු ඇති අතර ගිවිසුම කඩවීම හේතුවෙන් රක්නා ලංකා සමාගම ඇ ව න් ගා ඩ් සමාගමට ඇමරිකන් ඩොලර් මිලියන 20ක මුදලක් ගෙවීමට සිදුවීම ව ළ ක් වා ගැනීම සඳහාත් ඇ ව න් ගා ඩ් සමාගම තමන්ට රුපියල් බිලියන 21ක පාඩුවක් සිදුව ඇති බවට ආ ර ක් ෂ ක ලේකම්වරයා වෙත යවා ඇති එන්තරවාසිය අනුව ඉදිරි නී ති ම ය කටයුතු සිදුවීම ව ළ ක් වා ගැනීමට සඳහාත් අදාළ ව්‍යාපෘතිය එම සමාගම වෙත යළි ලබාදීමට නී ති ප ති ව රයා නිර්දේශ කර ඇති බවයි ආරංචිමාර්ග පැවසුවේ.

ඒ අනුව නාවික හමුදාවේ පූර්ණ අධීක්ෂණය යටතේ මෙම සමුද්‍ර ආ ර ක් ෂණ ව්‍යාපෘතිය පෙර පරිදි පවත්වාගෙන යෑමට රක්නා ලංකා සහ ඇවන් ගා ඩ් සමාගම්වලට අවසර ලබාදීමට කැබිනට් මණ්ඩලය අනුමැතිය ලබාදී ඇත.

 

මෙම සමුද්‍රාරක්ෂණ ව්‍යාපෘතිය නාවික හමුදාව වෙත පවරා ගැනීම නී ති වි රෝධී බවත් රටක නිල හමුදාවක සාමාජිකයින්ට වාණිජ නෞකාවලට ආ ර ක් ෂාව සපයමින් වෙනත් රටක දේශ සීමාවකට ඇතුළු වීමට ජාත්‍යන්තර නී ති යෙ න් අ ව සරයක් නො මැති නිසා නාවික හමුදාවට මෙම ව්‍යාපෘතිය එහි සම්පූර්ණ ඵලදායීත්වය ලැබෙන පරිදි කරගෙන යෑමට නො හැකි බවත් ලංකා නිව්ස් වෙබ් අපි 2015 වසරේ පටන්ම පෙන්වා දුන්නෙමු. තාර්කික කරුණුවලට වඩා හැඟීම්බර දේශපාලනික කරුණු වඩාත් ජනප්‍රිය වන බැවින් අප පෙන්වා දුන් සත්‍යය බොහෝ අය එදාත් පිළිගත්තේ නැ ත. එහෙත් නී ති මය පදනම යනු කවදා නමුත් තහවුරු වීමට නියමිත යතාර්ථයයි.

ඒ අනුව රටට විදේශ විනිමය හිඟවීම නිසා බොහෝ අර්බුද මතුවෙමින් පවතින මොහොතක මෙම සමුද්‍ර ආරක්ෂණ ව්‍යාපෘතිය පෙර තිබුණු පරිදිම කරගෙන යෑමට ඇවන් ගා ඩ් සමාගමට අ ව ස ර ය ලබාදීම යහපත් තීරණයකි. ඔවුන්ට ඇමරිකන් ඩොලර් මිලියන ගණනාවක ආදායමක් වාර්ෂිකව රටට උපයාදීමට හැකිවනු ඇත. එම ඩොලර් ආදායම නාවික හමුදාවට ඉපයිය හැකි එකක් නොවේ.

එසේම කොවිඩ් වසංගත තත්වය හමුවේ නොයෙක් ක්ෂේත්‍රයන්හි සේවයේ නියුතුව සිටි උදවියට පවා රැකියාවන් අහිමිවෙන තත්වයක් යටතේ ඇවන් ගා ඩ් සමාගමට මෙම ව්‍යාපෘතිය යළි කරගෙන යෑමට අවසර ලබාදීම තුළ සේවකයින් 6000කගේ රැකියා සුරක්ෂිත වනු ඇත. රටේ පවුල් 6000ක ආර්ථිකය ශක්තිමත් වනු ඇත. එහි වටිනාකම අමුතුවෙන් කිවයුතු දෙයක් නො වේ.

වෙනත් ඕනෑම රජයකට මෙන්ම වත්මන් රජයටත් එල්ල කළයුතු විවේචන කොතෙකුත් ඇති බව පැහැදිලිය. නමුත් ඇවන් ගා ඩ් සමුද්‍රාරක්ෂණ සේවාව යළි පවත්වාගෙන යෑමට අවසර ලබාදීමේ තීරණය නම් එසේ විවේචනයට භාජනය වියයුතු එකක් නොවේ. එය පැහැදිලිවම නිවැරදි තීරණයකි. එය රටටත් ජනතාවටත් පැහැදිලිවම ප්‍රතිලාභ ලැබෙන තීරණයකි.

erertreterterter
මෙන්න බලන්න තවත් ගොසිප්