Jul
28

ඔන්න පොලිසියෙන් පැනලා දුවන්න දුවන්න – බම්බලපිටිය තට්ටු තුනේ ගොඩනැගිල්ලෙන් පැන්න පාසල් සිසුවා නිසා එළියට ආ රහස.. දවසට ලක්ෂ එකහමාරක් හොයන, ඔන්ලයින් ගණිකා ජා වා රමේ මහමොළකරුගේ පැටිකිරිය මෙන්න

 
15373 Views
   
 

අන්තර්ජාලය පරිහරණය කරන ඕනෑම කෙනෙකුට සුළු මොහොතකින් මෙරට ඕනෑම ස්ථානයක සිටින ග’ණිකාවක් හා සම්බන්ධ වීමට පුළුවන. එවැනි දුරකතන ඇප් සිය දහස් ගණනනක් නිර්මාණය වී ඇත්තේ අන්තර්ජාල ග’ණිකා ජා වා රම ඒ තරමට වාසිදායක වන නිසයි.

රටේ ඕනෑම වෙලාවකට විවිධ මිල ගණන්වලට සේවය ලබා ගත හැකි ග’ණිකාවන්ගේ තොරතුරු, ඡායාරූප හා අංක ලබාගත හැකි පුද්ගලයින්ගේ ම’ඩිය තර කර ගැනීමට තවත් එක් හේතුවක් වී තිබෙනවා. මෙරට විශාලම අන්තර්ජාල ග’ණිකා ජා වා රම සිදුකරගෙන යමින් මහා ධනස්කන්ධයකට හිමිකම් කියූ පුද්ගලයෙකුගේ තොරතුරු හෙළි වීමත් සමඟ එම ජා වා රම්කරු ඊට තිත තබා තිබෙනවා.

මෙතරම් මුදල් කන්දරාවක් ඉවත් කර හැරීමට තරම් හේතුව සොයා බලද්දී තවත් පුදුමාකාර කතාවක් කරළියට පැමිණියා. බම්බලපිටිය ප්‍රදේශයේ පදිංචි ගැටවර වියේ පසුවන පාසල් සිසුවකු බම්බලපිටියේ පිහිටි තෙමහල් ගොඩනැගිල්ලකින් බිම ඇද වැටී බ ර පතල තුවාල ලබන්නේ පසුගිය දිනකයි. අදාළ සිසුවාගේ පියා ව්‍යාපාරිකයෙකු වන අතර මෙම උභතෝකෝටියකට පිළිතුරු සොයනු පිණිස පියා සහ මව මේ ගැන බම්බලපිටිය පොලිසියට පැමිණිලි කරන්නෙ ඉන් අ’නතුරුවයි.

විමර්ශනයේදී හෙළි වූයේ අදාළ සිසුවා එදින පැමිණ ඇත්තේ ග’ණිකාවකගේ සේවය ලබා ගැනීම සඳහා බවයි. සිසුවා ඇය ගැන තොරතුරු සොයාගෙන තිබුණේ අන්තර්ජාලය හරහායි. අදාළ ගොඩනැගිල්ලේ තුන්වැනි මහලේ නිවසට යන ලාබාල සිසුවා දුටු ග’ණිකාව සිතන්නේ මොහු ලෙහෙසියෙන් රැවටිය හැකි බවයි. සිසුවා කාමරයට රැගෙන ගොස් මොහොතක් කතා බහේ නිරත වන ග’ණිකාව ඔහු සතුව තිබූ රුපියල් දහසෙ නෝට්ටු දුටුවා.

එම මුදල් රැගෙන සිසුවා ප ල වා හැරිය හැකි විදියක් ඇය කල්පනා කළා. මේ ලාබාල සිසුවා කිසිම දිනෙක ග’ණිකාවකගේ සේවය ලබාගෙන තිබුණේ නැ’හැ. ඒ ගැන කිසිම අත් දැකීමක්ද නැ’ති අහිංසකයෙකු බව ග’ණිකාව ඒ වන විටත් ඔහුගේ හැසිරීමෙන් වටහාගෙන සිටියා. ඇතැම් විට ඇයට ද එම වයසේ දරුවන් ද සිටින්නට ඇති. සිසුවාගෙන් රුපියල් දහසේ නෝට්ටුව උප ක්‍රමශීලීව ලබාගත් ග’ණිකාව එක්වරම “පොලිසියෙන් පොලිසියෙන්.. ඔන්න පොලිසියෙන් පැනලා දුවන්න දුවන්න…” යැයි කෑ මොර දුන්නා.

මේ කෑ ගැසීම නිසා භී ති යට පත් සිසුවා එතනින් පලා යන්නේ පොලිසියට හසුවේ යැයි බි’යෙනුයි. තෙවැනි මහලට පැමිණ පියගැටපෙළ දිගේ පහළට නොගිය සිසුවා තෙවැනි මහලේ පිටින් යකඩ තරප්පුවක් දිගේ පහළට යෑමට තැත් කරද්දි බිම ඇද වැටුණා. මේ තොරතුරු අනාවරණය කරගත් පොලිසිය සිසුවා ගැන තොරතුරු හොයද්දී සිසුවාගේ මව්පියෝ ඔහුට ඔන්ලයින් අධ්‍යාපනය සඳහා දුරකතනය ලබා දී ඇති බව දැනගත්තා.

මේ වෙබ් අඩවිය ගැන කාගෙත් අවධානය යොමු වූයේ ඉන් අ’නතුරුවයි. රූමත් කාන්තාවන්ගේ පින්තූර සිය දහස් ගණනක් පළකර තිබෙන අතර ඔවුන්ගේ සියලු වතගොත දුරකතන අංක ඊමේල් මිල ගණන් ද මෙහි පළ කර ඇති බව පොලිසිය සොයා ගන්නේ ඉන් අ’නතුරුවයි. පරිගණක භාවිතය, අන්තර්ජාලය පරිශීලනය එතරම් නො’දන්න අයෙකුට පවා මේ වෙබ් අඩවියට ඉතා පහසුවෙන් පිවිසීමට හැකියාව තිබුණා.

අදාළ වෙබ් පිටුවේ හිමිකරු පානදුරේ ප්‍රදේශයේ අයෙකු බවත් දිනකට ඔහු මෙහි දැන්වීම් 1500කට වැඩි ප්‍රමාණයක් අලෙවි කරන බවත් පසුව අනාවරණය වුණා. මේ වෙබ් අඩවියෙන් පහස ලබාගන්නා අය නිසා දිනකට ඔහුගේ බැංකු ගිණුමට එකතු වන මුදල රුපියල් එක් ලක්ෂ පනස් දහස ඉක්මවා ගියා. මෙම වෙබ් පිටුව සොයා බලා අවහිර කිරීමට පියවර ගැනෙන්නෙ ඉන් අ’නතුරුවයි. ඒ බම්බලපිටිය පොලිසිය, විදුලි සංදේශ නියාමන කොමිසමෙන් කළ ඉල්ලීමක් අනුවයි.

පොලිසිය මේ ග’ණිකා වෙබ් පිටුව ගැන තොරතුරු එලෙස සොයද්දි අ’නාවරණය වූ තවත් සුවිශේෂී කරුණක් වූයේ මෙහි අයිතිකරු පිරිත් දේශනා සහිත වෙබ් අඩවියක්ද පවත්වාගෙන යන බවයි. තමන් ගැන සියලු තොරතුරු අ’නාවරණය වූ බව දැනගත් හිමිකරු සිය ජාවාරමට තිත තබන්නේ කතුන්ගේ ඡායාරූප හා සියල්ල ඉවත් කරගනිමිනුයි. ඔහු ඒ මොහොතේ සිදු කළ අපූරු දේ වූයේ අදාළ ග’ණිකා වෙබ් අඩවියේ අම්බපාලී ජාතකය ප්‍රදර්ශනය කිරීමයි. ඊට අමතරව ඔහු එහි සටහනක් ද තබා තිබුණේ “ඕනෑම ලස්සන දවසක් අවසන් වන දිනයක් ඇත” යනුවෙනුයි. එය එසේ අවසන් වුවත් ඒ හා සමාන තවත් වෙබ් අඩවි කිහිපයක්ම කරළියට පැමිණිම තවත් විශේෂත්වයක් වුණා.

අමල් රණබාහු විසින් “මාංචු” පුවත්පතට ලියූ ලිපියක් ඇසුරිනි.

erertreterterter
මෙන්න බලන්න තවත් ගොසිප්