Jun
1

රටක මාධ්‍ය සහ හනුමන්තලා

 
2072 Views
   
 

රටක ඉදිරි යහ පැවැත්මට ජනමාධ්‍ය මගින් කල හැකි සේවාව අසීමිතය.., දකුනු ආසියානු කලාපයේ මාධ්‍ය හැසිරීම බටහිර මාධ්‍ය හැසිරීමි හා සැසඳීමේදී අපේ මාධ්‍ය හැසිරීම මහජනතාවට කෙතරම් හිතකර වන්නේදැයි විමසීම වටී.

මෑත කාලයේ අපේ මාධ්‍ය හැසිරීම දකුණු ඉන්දියානු චිත්‍රපට මෙන්විය. මෙලේචිජත්වය උතුරාගිය අතර නිටිටඹුවෙිදී නවක මන්ත්‍රීවරයෙකු සහ ඔහුගේ ආරක්ෂකයන් මරා දැමුනු ආකාරය මුළු ලොවම භීතියට පත් කළේය. පකිස්තානයේදී ප්‍රියන්ත මැරෑ ආකාරයද ඉක්මවා ගොස් තිබුණි.

ප්‍රචන්ඩත්වය කවුරැන් පතුරන්නේද ඔවුන් දඬුවම් ලැබිය යුතුයි. අපරාධ, මිනීමැරැම්, ගිනිතැබීම් සහ සොරකම් 88/89 අයුරින්ම රට පුරාම සිදුවිය. හනුමන්තලාද ඔවුන්ම වීමත් දෛවයේ සරදමකි.

ප්‍රධාන රැපවාහිනී මාධ්‍ය ආයතන හතරක් සහ ගුවන් විදුලි නාලිකා කිහිපයකින් වැපුරෑ අස්වැන්න රටපුරාම ගිනි තැබීමෙන් රටම සලිත විය.

හොඳ හෝ නරක වේවා මාධ්‍යයට ස්වයං පාලනයක්,මනා ශික්ෂනයක් හික්මීමක්
තිබිය යුතුමය. හුදෙක් අනෙකා අභිබවා ම්ලේච්චත්වය වැපිරීමත් තොර තොංචියක් නොමැතිව පීඩාවට පත්වී සිටින ජනතාව අවුස්සා ඔවුන්ගේ ආවෙිගයන් දිග පලල මනින්නේ නැතිව වැල නොකැඩී ප්‍රචාරය කිරීමෙන් ලොව අමුම අමු මෙලේචිඦයන් සිටින රටක් වශයෙන් ලංකාව හංවඩු ගැසීමට දායක වීම කනගාටුවකි..

තවමත් සමහර මෙලේචිඦ දර්ශන තානාපති කාර්යාල හරහා විදෙස් මාධ්‍ය උකහා ගනිමින් සිටී..සාමාන්‍ය ජනතාව පවා නීතියට ගරැ නොකරන තත්වයක්ද මතුවෙමින් තිබෙි.

වෙනත් රටක ආක්‍රමණයක් සිදුවීමට අවශ්‍ය කරැනු කාරනා අපට නිරන්තරයෙන් පෙනෙමින් ඇත. එදා ඉන්දීය සාම සාධක හමුදාව පැමිනියාක් මෙන් හෝ . එක්සත් ජාතීන්ගේ සාම සාධක හමුදාවන් ගෙන්වීමට රජයකට සිදුවන්නේ සීමාවන් ඉක්මවා රටෙි නීතියට මිනිසුන් ගරැ නොකරන විටකය.

අපේ සමහර මාධ්‍යයන්ගේ භාවිතාව අමු පිලිකුල්ය.ප්‍රචන්ඩ දර්ශන නිතර නිතර පෙන්වමින් ජනතාවගේ කෝපය ප්‍රකෝපයක් බවට පත් කිරීම නමි අතිශයින්ම පිලිකුල්ය… එය තව දුරටත් ගියේ නමි එම මාධ්‍ය ආයතනවලටද එම හනුමන්තාම පාරාවලල්ලක් වීමට තිබූ අවකාශ .වාසනාවකට මෙන් වැලකිනි..

රෑපවාහිනී මාධ්‍යයෙන් මිනීමැරැමි, මලකදන්, දරැනු අපරාධ, සොරකමි පෙන්වීම යමි පාලනයකට නතු විය යුතුයි. ඒ පිලිබඳව නව ජනමාධ්‍ය ඇමතිවරයා කටයුතු කරන්නේ නමි මැනවි. ඇමෙරිකාවෙි සමුහ වෙඩි තැබීමි නිතරම සිදුවුනත් අප කිසිදු වින්දිතයෙන් රෑපවාහිනියෙන් නොදකින්නේ එම සදාචාරය නිසාවෙනි. කෙසේවෙතත් මාධ්‍ය ගුනවත් වන තරමටම සමාජයද ගුන ගරැක වනු ඇත. මෙි වනවිට 2000 කට ආසන්න පිරිසක් අත් අඩංගුවට පත්වී ඉන් 800 ක් පමන බන්ධනාගාර ගතවී සිටි. ඔවුන් හනුමන්තලා රට ගිනිතැබීමෙි ඵල භුක්ති විදිමින් සිටී. කවරෙක් කලත් වරද වරදමය. වරදට පාර්ශවයක් නැත මිරිහානෙන් ඇරඹි ප්‍රචන්ඩත්වය නැවතීමට මාධ්‍යයට හැකිව තිබුනි. ඔවුන් වගකීම පැහැර හැර කෘරත්වය ආරෑඪ ගත්හ. අපි බලා සිටිමු.

erertreterterter
මෙන්න බලන්න තවත් ගොසිප්