Mar
23

රට ගොඩ නගන්න අදහස් ගෙනා සර්ව පාක්ෂික සමුළුව

 
1547 Views
   
 

සාමාන්‍යයෙන් රටක් ඉදිරියට ගෙනයාමට සාමූහික ප්‍රයත්නයක් දැරීමෙිදී මෙවන් සමුළු පැ⁣වැත්වෙනවා. මෙය මුළුමනින්ම ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ යෝජනාවක්.. මෙහිදී වගකිවයුතු රජයක් ලෙස වත්මන් රජය එය කැඳවීමත් පිලිගැනීමත් වැදගත්. යහපාලන කාලයේදී මෙිරට ප්‍රපාතයට ගෙන යාමට මූලිකවූ සිරිසේනම මෙය යෝජනා කිරීමම දෛවයේ සරදමකි…

දැනට මෙම සමුළුවට විපක්ෂයේ සිංහල දමිල සහ මුස්ලිමි නියෝජනයන් සහභාගීවීමට සූදානමි. එජාපය, ද්‍රවිඩ සංධානය, මුස්ලිමි කොන්ග්‍රසයද ඒ අතර වෙනවා. ලැබෙන අවස්ථාව උපරිමයෙන් යොදාගැනීමට බුද්ධිමත් ඔවුන් සූදානමි.. හිටපු අගමැති වශයෙන් රනිල් වික්‍රමසිංහ මෙහිදී මූලිකත්වයක් ගැනීමත් කැපී පෙනෙන දෙයක්.

ජනතාව පැත්තෙන් බලා පටු ආකල්ප සහ ආරෝවන් අමතක කර ද්‍රවිඩ සංධානයද මෙය ස්වකීය මතය ප්‍රචලිත කරගැනීම සදහා හොද තෝතැන්නක් කරගැනීමට අදහස් කරන බව කියැවෙනවා.

කලකට පසුව හඬක් නොමැතිව සිටි සියළුම මුස්ලිමි පක්ෂද මෙය ඒදන්ඩක් කරගනු ඇති. පක්ෂ 11 නියෝජනය කරමින් තිස්ස විතාරණ සහ රතන හිමිද වැඩ පිලිවෙලක් යෝජනා කිරීමට නියමිතය…

එහෙත් අනාගතය පිලිබදව කිසිදු වැඩපිලිවෙලක් නොමැති සජබය සහ ජවිපේ සුපුරැදු ලෙස වර්ජනය කරයි. එයට හේතුව ඔවුනට ඉදිරි වැඩ පිලිවෙලක් නොමැතිවීම විය හැක…. පසුගිය වසර පහ තුල රට ප්‍රපාතයටම ගියේ සජබයත් එයට රැකුලක් වූ රතු අලිපැටවුන් නිසාය..වැඩපිලිවෙලක් නොමැතිබව ප්‍රචලිත වීම ඔවුනට අහිතකරබව ඔවුන් දනී…

ජවිපෙය රටවිරැවන්ට ඩොලර් 500 ගානේ ගේන්ට, රට ඉදලා එනකොට ගෑස් සිලින්ඩරයක් බැගින් අරගෙන එන්ට කියන මටිටමට වැටී සිටියදී. ජාතික ජන බලවෙිගයේ හරිනි අමරසූරියම ඔවුන්ගේ (ජෙප්පන්ගේ )රෙදි ගලවා දැමිමාය. ඇයගේ අතේ ලේ ගෑවී නැත, ඇය කාගේවත් බෙලි කපා නැත,ඇය රජයේ දේපල ගිනිතබා නැත, ඇය සහසුද්දෙන්ම කීවෙි ජවිපෙටද මෙි තත්වයට මුහුනදීමට කිසිදු වැඩ පිලිවෙලක් නැති බවය. කවුරැ බලය ගත්තත් ජනතාවට දැනටත් වඩා පරිත්‍යාග වගේම කරදර විඳීමට සිදුවනු ඇති බවත්ය.. මෙය මෙතෙක් ජවිපේ ගෝනිබිල්ලන් පිමිබූ බැලූනය සියුමි කටුවකින් පුපුරවා හැරීමක් විය….එය අගය කල යුතුය. ජවිපෙට සහය දක්වන ජවිපෙට වැඩ බැරිබව..නොදන්නා සැමගේ ඇස් ඇරවීමට හේතුවිය…..

දැන් කල යුත්තේ සියල්ලන්ම එකතුව රට ඉදිරියට ගෙනයාමට රජයට සහාය දීමය. ඉන්දියාව, චීනය සහ තවත් මිතුරැ රටවල් ගනනාවක්ද IMF, WB, ADB වැනි සංවිධානද අපට උදවි කිරීමට සූදානමිය..එකතුවෙමු රට යථාවත් කරමු.

erertreterterter
මෙන්න බලන්න තවත් ගොසිප්