Aug
24

දේශපාලන වෙනස්කම්වලට යට කළ නො හැකි මිනිස්කම් පිළිබඳව සටහන් මංගල අවසන් ගමන් යයි – වීඩියෝ

 
1153 Views
   
 

කො රෝනා ආසාදිතව කොළඹ පෞද්ගලික රෝහලක ප්‍රතිකාර ලබමින් සිටියදී අද (24) පෙරවරුවේ ජීවිතක්ෂයට පත්වූ හිටපු අමාත්‍ය මංගල සමරවීරගේ දේ හය පිළිබඳ අවසන් කටයුතු අද (25) පස්වරුවේ බොරැල්ල පොදු සුසාන භූමියේදී සිදුකෙරුණා.

මි යයන විට ඔහුගේ වයස අවුරුදු 65 ක්. පසුගිය 13 වනදා කොරෝනා ආසාදිතව ඔහු රෝහල් ගත කළ අතර, කො විඩ් සංකූලතා හේතුවෙන් හිටපු අමාත්‍යවරයා මි යගිය බවයි වෛද්‍යවරුන් ප්‍රකාශ කළේ. හිටපු අමාත්‍ය මංගල සමරවීරගේ දේ හය පිළිබඳ අවසන් කටයුතු සිදුකළ අවස්ථාවට දේශපාලනඥයින් ඇතුළු පිරිසක් පැමිණ සිටි බව සඳහන්.

හිටපු අමාත්‍ය මංගල සමරවීරගේ හදිසි වියෝව සම්බන්ධයෙන් ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ඇතුළු ආණ්ඩු පක්ෂයේ නියෝජිතයින්, විපක්ෂයේ නියෝජිතයින් මෙන්ම විදෙස් රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයින් ඇතුළු බොහෝදෙනෙකු ශෝක පණිවුඩ නිකුත් කර තිබෙනවා.

ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ සිය නිල ෆේස්බුක් ගිණුමේ සටහනක් තබමින් පෙන්වා දෙන්නේ ශ්‍රී ලාංකේය දේශපාලන ගමන් මගෙහි විශාල පරිවර්තනයන් මෙන්ම අරගලයන් දියත් කරමින් ලාංකේය ජනතාවට අමිල මෙහෙවරක් ඉටු කිරීමට සක්‍රියව දායක වූ කෘතහස්ත දේශපාලනඥයෙකු ලෙස තමන් මංගල සමරවීර හඳුන්වන බවයි. ඔහුගේ අභාවය පිළිබඳව සිය කණගාටුව ප්‍රකාශ කරන බව ද ජනාධිපතිවරයා ප්‍රකාශ කරනවා.

අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ ශෝක පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් සඳහන් කළේ අභියෝග හමුවේ තම මතයෙන් බැහැර නො වූ මංගල මියයනතුරුම තම පෞද්ගලික මිතුරෙකු වූ බවයි. සංහිඳියාව පිළිබඳ විශ්වාස තැබූ මංගල සමරවීර දේශපාලනයේ නිර්මාණශීලි මිනිසෙකු බව ද අග්‍රාමාත්‍යවරයා සිය ශෝක පණිවුඩයේ සඳහන් කර තිබෙනවා.

දශක 03 කට වැඩි ස්වකීය දේශපාලන ගමන්මග තුල තමන් විශ්වාස කරන දර්ශනය වෙනුවෙන් කුමන බා ධ ක මැද වුව ද උඩුගම්බලා පිහිනූ දුර්ලභ දේශපාලන චරිතයක් ලෙස මංගල සමරවීර සටහන්ව ඇති බව විපක්ෂ නායක සජිත් ප්‍රේමදාස ශෝක පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් සඳහන් කළා.

එක්සත් ජාතික පක්ෂ නායක රනිල් වික්‍රමසිංහ ශෝක පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් ප්‍රකාශ කළේ ස්ථාවර අදහස් දැරූ මංගලගේ අකල් වි යෝ ව එක්සත් ජාතික පක්ෂයට මෙන්ම පෞද්ගලිකව ද තමන්ට ඉමහත් පාඩුවක් බවයි.

හිටපු අමාත්‍ය මංගල සමරවීරගේ හදිසි අ භාවය සම්බන්ධයෙන් ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ ද ශෝකය පළ කර තිබුණා. ඔවුන් ප්‍රකාශ කරන්නේ දේශපාලනයෙන් නිදහස් මත ධාරියෙකු වූ මංගල සමරවීර, තමන්ට දේශපාලන වශයෙන් අ වාසිදායක තත්ත්වයන් තුලදී පවා, තම ප්‍රතිපත්ති මත පිහිටා සිටීමට සමත් වූ බවයි.

වචනයේ සැබෑ අර්ථයෙන් ශ්‍රී ලාංකිකයෙකු වූ හිටපු අමාත්‍ය මංගල සමරවීර සියලුම ශ්‍රී ලාංකිකයන් සමාන යුක්තිය සහ ගෞරවණීයත්වය පදනම් කරගෙන එක්සත් කිරීම පෙරදැරි කර ගත් දේශපාලනඥයෙකු බවයි දෙමළ ජාතික සන්ධානයේ නායක පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී ආර්.සම්බන්ධන් කියා සිටියේ.

මීට අමතරව, ශ්‍රී ලංකාවේ හිටපු ඇමෙරිකානු තානාපතිවරයෙකු වූ අතුල් කේෂප් ට්විටර් පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් ප්‍රකාශ කළේ මංගල සමරවීර හිටපු අමාත්‍යවරයාගේ අභාවය පිළිබඳව අසා තමා දැඩි සන්තාපයට පත්වූ බවයි. ශ්‍රී ලංකාවේ – කැනඩා මහකොමසාරිස් ඩේවිඩ් මැකිනොන් ද ට්විටර් පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් මංගල සමරවීර හිටපු අමාත්‍යවරයාගේ අභාවය පිළිබඳව ශෝකය පළ කළා.

බි ම් බෝ ම් බ  ත හ න ම් කිරීමේ ඔටාවා සම්මුතියට ශ්‍රී ලංකාව එක්විය යුතු බවට ඔහු විදේශ අමාත්‍යවරයාව සිටි කාලයේ තීරණය කළ බවයි මහකොමසාරිස්වරයා වැඩිදුරටත් කියා සිටියේ. උණුසුම් සහ උදාර චරිතාංග සහිත හිටපු අමාත්‍ය මංගල සමරවීර ඉන්දියාවේ සැබෑ මිතුරෙකු බව ඔහුගේ අ භා ව ය පිළිබඳව ට්විටර් පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය එස්.ජයශංකර් සඳහන් කළා.

රජයේ අමාත්‍යවරුන් සහ දේශපාලන නියෝජිතයන් රැසක් මෙන්ම විපක්ෂ මන්ත්‍රීවරුන් ඇතුළු සිවිල් ක්‍රියාකාරින් රැසක් හිටපු අමාත්‍ය මංගල සමරවීරගේ අ භා ව ය වෙනුවෙන් ශෝක පණිවුඩ නිකුත් කර තිබුණා. පිවිතුරු හෙළ උරුමයේ නායක අමාත්‍ය උදය ගම්මන්පිල පෙන්වා දෙන්නේ මංගල සමරවීර හිටපු අමාත්‍යවරයා, ඔහුගේ විශ්වාසයන් වෙනුවෙන් අවංකව පෙනී සිටි ආකාරයට තමන් ගරු කරන බවයි. මංගල නම් කළ්‍යාණ මිත්‍රයා පිළිබඳ ශෝකය පළ කරමින් ජනමාධ්‍ය අමාත්‍ය ඩලස් අලහප්පෙරුම සඳහන් කළේ මංගල, මාතරට මංගල ලකුණක් වූ බවයි. ඔහු අප හැර යන්නේ අප අතර තිබූ බොහෝ දේශපාලන වෙනස්කම්වලට යට කළ නො හැකි මිනිස්කම් පිළිබඳව සටහන් කරමින් බව එහි වැඩිදුරටත් සඳහන්.

 

erertreterterter
මෙන්න බලන්න තවත් ගොසිප්