Feb
6

” අපේ දුවට මාස හතරයි තාම නමක් අපි දෙන්නා හිතල නැහැ ” සාරංග දිසාසේකර කියපු කතාව

 
1073 Views
   
The government will start purchasing paddy in excess of the guaranteed price  

ලංකාවේ අපේ කලා ක්ෂේත්‍රය තුළ ජනප්‍රියත්වයේ ඉහළින්ම ඉන්න කඩවසම් වගේම ජනප්‍රිය රංගන ශිල්පියෙකු තමයි සාරංග දිසාසේකර කියල කියන්නේ. සමාජ මාධ්‍ය තුළ ඔහුට හිමිවෙන්නේ ඉහළ ජනප්‍රියත්වයක් බව නොරහසක්. ඇත්තෙන්ම ඔහු රංගනයට පමණක් නොවෙයි ගායනය නිවේදනය වැනි සියල්ලටම අති දක්ෂයෙක්. සාරංගගේ පියා නාරද දිසාසේකර මහතාත් මෙරට ගායන ක්ෂේත්‍රය තුළ ඉන්න ජනප්‍රිය ගායකයෙකු වන අතර ඔහුගේ ආභාසය සාරංග ටත් උප්පත්තියෙන්ම පිහිටා තිබෙනවා

එපමණක් නොවෙයි ඔහුගේ ආදරණීය මව තිලකා මහත්මියත් ගුවන් විදුලියේ දක්ෂ නිවේදිකාවක් වෙනවා. කොහොම නමුත් රංගන පුංචි තිරයේ පෙම්වතාගෙ චරිත නිරූපණය කරමින් රංගන ක්ෂේත්‍රය තුළ ස්ථාවරත්වයක් ගොඩනඟා ගැනීමට සාරංගට අපහසු වෙලා තිබෙනවා. අනතුරුව ජයප්‍රකාශ් ශිවගුරුනාදන් සිවගුරුනාදන් මහතා ලබාදුන් දායකත්වය මත විවිධ අභියෝගාත්මක චරිත රැසක් නිරූපණය කිරීමට මේවෙද්දී සාරංගට හැකියාව ලැබී තිබෙනවා

කොහොමහරි ඉතින් මේවෙනකොට කලාව තුළ සාර්ථක ගමනක් යන ඔහු අභියෝගාත්මක චරිත පමණක් නොවෙයි මේවෙනකොට ප්‍රහසනය කියන පැත්තටත් යොමුවෙලා තිබෙනවා. ඉතින් ඒ සම්බන්ධයෙන් ඔහු පසුගිය දිනක පුවත්පතකට අදහස් දක්වලා තිබුණා. ඒ මෙලෙසයි

“ප්‍රහසන සඳහා ප්‍රබල තිර තිරපිටපතක් අවශ්‍යයි වගේම අදාල මොහොතේදී වචන ගලාගෙන එන අපූරු හැකියාවකුත් තියෙන්න ඕනේ. බොහෝ වෙලාවට යාළුවන් හම්බුනහම වචනවලින් කරන හරඹ වලට මම ගොඩක් දක්ෂයි. ඒ හැකියාව මට උපරිමයෙන් තියෙන නිසා ලැබෙන චරිත වලට උපරිම සාධාරණයක් ඉටු කරන්න මට හැකියාව ලැබුණා.”

කොහොම නමුත් ඔහු එවැනි ආකාරයේ ප්‍රහසන පිරිච්චි චරිතයක් හිතුවක්කාරී ටෙලි නිර්මාණය තුළ නිරූපණය කරනවා. මේ අතර ඔහුගේ විවාහ ජීවිතය ගැන කතා කරනවානම් ඔහු විවාහ වෙන්නේ ක්ෂේත්‍රයේ දක්ෂ රංගන ශිල්පිනියක් වන දිනක්ෂි ප්‍රියසාද් සමගයි. ඇත්තෙන්ම බොහෝදුරට මේ දෙදෙනාට සමාජය විවිධ ආකාරයෙන් මඩ ප්‍රහාරයන් එල්ල කරනු ලබනවා. ඉතින් එවැනි අවස්ථාවන්වලදී ඒවාට ප්‍රති උත්තර දෙන්නත් සාරංග අමතක කරන්නේ නැහැ. ඒ ගැන අදහස් දක්වමින් සාරංග කියන්නේ මෙන්න මේ වගේ කතාවකුයි

” සමාජ මාධ්‍ය තුළ තිබෙන මඩ ගැසීමේ රැල්ලා නවත් වන්න මං උත්සාහ දරන්නේ නැහැ. එත් ඔවුන් හා ඔවුන්ගේ පවුල කෙනෙකුට එවන් තත්වයක් පැන නැගුනොත් දැනෙන හැඟීම ඔවුන්ට ඒත්තු ගන්වන්න ඕනේ. මිනිස්සු තව කෙනෙක්ගේ සතුටකට හදවතින්ම සතුටු වන පරිණත තත්වෙක තාම නැහැ.”

ඒ කොහොම උනත් සාරංග කියල කියන්නේ මේවෙනකොට පුංචි දියණියකගේ ආදරණීය පියෙක්. ඉතිං පුංචි දුවට නමක් දාලා තියෙනවද දුවගේ විස්තර කියන්න කියලා කියපු අවස්ථාවක ඔහු කිව්වේ “අපේ දුවට මාස හතරයි තාම නමක් අපි දෙන්නා හිතලා නෑ ඉදිරියේදී විස්තර කියන්නම් ” කියලයි

ඉතින් සිය ආදරණීය බිරිඳ දිනක්ෂි සහ පුංචි දියණියත් සමගින් ඉතාමත් සුන්දර ජීවිතයක් ගතකරන ඔහුට ඔහුගේ ඉදිරි වැඩකටයුතු සියල්ල සර්වප්‍රකාරයෙන්ම සාර්ථක වේවා කියල අපි හදවතින්ම සුභපැතුම් එකතු කරනවා

erertreterterter
මෙන්න බලන්න තවත් ගොසිප්